Halvveis til jul allerede!
Jeg er ingen julekakebaker. Har liksom ikke så stort behov for den typiske julebaksten. Jeg lager heller diverse annet godt, sånn som de brente mandlene og pistasjmarsipanen jeg allerede har lagt ut oppskrift på. En annen favoritt er pepperkakekuler! Så enkle, og SÅ gode! Naam.
Disse lagde jeg også i fjor, og har allerede fått mange snapps av flere som har lagd de igjen i år. Poster derfor oppskriften igjen. (…som opprinnelig kom fra Gry Hammer, tror jeg)?
Jeg lagde de tidligere i november, når Lena og jeg skulle ta bilder. Men av en eller annen grunn så brukte jeg en annen oppskrift, og ble litt vell ivrig med krydderet. De ble ikke like gode som de i fjor, og aaalt for sterk! Så jeg skal helt klart lage de igjen, etter akkurat denne oppskriften!

PEPPERKAKEKULER
3 dl mandler / 2 dl mandelmel
10 dadler
1 ts kanel
1 ts nellik
1 ts kardemomme
1/2 ts ingefær
1/4 ts pepper
1/4 ts salt
2 ss kokosolje
- Ta ut steinen av dadlene. Hvis de er litt tørre, hell kokende vann over de og la det stå å trekke i 5 minutter. Da blir de mer klissete så deigen ikke blir så tørr
- Smelt kokosoljen
- Bland alle ingrediensene i en foodprosessor / blender. Bruker du mandelmelk funker det fint med en stavmikser også. Kjør til en klissete deig, bruk hendene til slutt for å samle sammen alt til en fin deig.
- La den stå litt i kjøleskapet så det blir lettere og trille kuler
- Rull passe store kuler med hendene
Kan spises med en gang! Oppbevares i kjøleskap eller fryser.

Måtte bare lage disse idag. Og de var bare suuupergode! Også så lette å lage også! Takk for inspo og oppskrift 🙂
Ikke sant! Naaam =D Bare hyggelig! Og takk for tilbakemelding <3
NAM! Jeg ELSKER de, og de er farlig gode for ei som ikke klarer å begrense seg! ehehe..;)
Veldig enig med deg! =D